حاضرین در سایت

ما 2 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

درباره ما

مرکز أسناد امام خالصی

در یک نگاه


بسم الله الرحمن الرحیم

إنما یخشی الله من عباده العلماء

(از میان بندگان خدا، عالمان از او می هراسند)

در 17 ربیع الاول سال 1414 هـ ق(1372ش – 1993م) همزمان با سالروز ولادت فرخنده پیامبر اسلام حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم وحضرت امام صادق علیه السلام، «مرکز اسناد امام خالصی» تأسیس یافت.

 هدف از تأسیس مرکز:

جمع آوری، حفظ، طبقه بندی، تدوین، چاپ ونشر آثار حضرت آیت الله العظمی شیخ محمد مهدی خالصی وآیت الله العظمی شیخ محمد خالصی زاده شامل تألیفات، نشریات، فتاوی، خاطرات، اسناد، عکس، نوار، منابع ومآخذ به چند زبان می باشد.

به دلیل جغرافیای فعالیتهای دینی وسیاسی این دو عالم مبارز آثار واسناد موجود از ایشان عمدتاً به دو زبان فارسی وعربی می باشد.

تلاشهای این مرکز در ادامه تلاشهائی است که آیت الله شیخ محمد مهدی خالصی (نوه) آغاز کرده بود، می باشد. عمده ی اسناد وآثاری که در حال حاضر در این مرکز نگهداری می شود، طی سالیان زیاد از سوی معظم له واز کشورهای مختلف جمع آوری شده بود.

از جمله اقدامات مرکز انتشار کتابهای زیر بوده است:

1- الاسلام سبیل السعادة والسلام

2- إحیاء الشریعة فی مذهب الشیعة

3- صفحات مشرقة من الجهاد الدینی والسیاسی لعلماء العراق؛ الامام الشیخ محمد الخالصی

4- قسم العقائد من إحیاء الشریعة فی مذهب الشیعة

5- المعارف المحمدیة

6- من ذا؟

7- سُبُل الرشاد؛ شرح دعاء کمیل

8- الحج والعمرة والزیارة

9- أسرار أحکام الشریعة

10- فضائل أهل البیت من کتب أهل السنة

11- الاسلام توحید ووحدة

12- هدی وشفاء فی حجیة ظاهر القرآن ووجوب العمل به

13- البدر الطالع فی سماء المختصر النافع

14- جواهر الکلم وقصار الحکم

14- النجاة فی الاقتصاد الاسلامی

15- الشیعة الامامیة والتوحید الخالص

گفتنی است این که کلیه این کتاب ها با همت عالم فاضل شیخ هاشم دباغ به زیور طبع آراسته شده است.

این مرکز در طول سال های فعالیت خود علاوه بر انتشار آثار فوق، همکاری نزدیکی را با پژوهشگران ومراکز پژوهشهای تاریخی داشته است، که نتایج آن در کتابها، مقالات وتحقیق های مختلفی تجلّی کرده است.

همچنین این مرکز در ادای رسالت خود همکاری های نزدیکی را با مراکز پژوهشی ومحققان گرامی ادامه خواهد داد.

در این میان لازم به یادآوری است که مرکز نیز از همکاری های صمیمانه علمای اعلام، اندیشمندان، مراکز پژوهشی، کتابخانه ها، واساتید تاریخ وهمکارانی که به ما کمک کردند بهره های زیادی برده است که تشکر وسپاس برای قدردانی از زحمات تمامی ایشان کافی نبوده، وتنها اجر وثواب خدای متعال می تواند پاداش این زحمات را بدهد.

 اسناد وآثاری که در این مرکز نگهداری می شود:

1-  تألیفات وآثار قلمی چاپی وخطی است.

2- اسناد شامل مکاتبات ومراسلات محرمانه دولتی رژیم پهلوی، نامه وتلگرافهای ارسالی برای اداره های دولتی، گزارشهای مأموران مخفی به دوایر امنیتی است. گفتنی است عمده این اسناد مربوط به آیت الله خالصی زاده و به زبان فارسی می باشد.

3- روزنامه ها، نشریات، مقالات منتشر شده از سوی امام خالصی یا نشریاتی که مطلبی در مورد معظم له در آن ها  به چاپ رسیده است.

4- کتاب شامل مراجع ومنابع.

5- عکس.

6- نوار ولوحهای فشرده (CD) شامل سخنرانیها وخطبه های نماز جمعه به صورت صوتی وتصویری است. عمده این سخنرانیها به زبان عربی می باشد.

این مرکز معتقد است به رغم کلیه اقدامهای صورت گرفته، هنوز در ابتدای راه می باشد، زیرا وسعت محدوده وجود اسناد وآثار امام خالصی مستلزم تلاشهای مضاعف می باشد، که جز با کمک پژوهشگران ومحققان عزیز ومریدان آن حضرت امکان پذیر نخواهد بود.

 ومن الله التوفیق