حاضرین در سایت

ما 2 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نگاه شرعى - تاريخى به حرمت «عيد نوروز»                                                                               

ادامه مطلب...

 

بيوگرافي علامه شيخ هاشم دباغ 

شاگرد مبرز آيت الله العظمي خالصي (ره)

 

 

 

 حجت الاسلام شيخ هاشم فرزند حاج محمد دباغ در 10/4/1313 شمسی موافق 1354 قمري در شهر مقدس كاظمين عراق ديده به جهان گشود. خاندان ايشان كه به قبيله خزاعه مي رسد يكي از خاندانهاي معروف واصيل اين شهر مي‌باشند.

ایشان تحصيلات خود را در مدارس دولتي آغاز و مرحله راهنمائي ودبيرستان را در مدارس غيرانتفاعي كاظمين به پايان رسانده و پس از آن دوره تربيت معلم را گذراندند . سپس علوم فقهي وديني را نزد مرجع مجاهد حضرت آيت الله العظمی شيخ محمد خالصي (زاده) وديگر اساتيد حوزه «مدينه العلم آيت الله خالصي» از جمله آيت الله شيخ عبد الحسين خالصي، شهيد شيخ محمد عاملي و آيت الله شيخ محمد مهدي خالصي تلمذ نمود و مفتخر به لباس روحانيت شد.

 در سال 1339 هـ ش بنا به توصيه آيت الله خالصي شغل معلمي را برگزيد و با لباس روحاني مشغول تعليم و تربيت ديني در مدارس عراق از جمله مدرسه غير انتفاعي امام كاظم شد. ايشان از درآمد معلمي زندگي خود را مي‌گذراند واز دريافت حقوق شرعي براي امرار معاش خودداري مي‌نمود. سپس به عضويت هيئت علمي حوزه مدينه العلم كاظمين درآمد و به كار تدريس همت گماشت و به سرپرستي كتابخانه بزرگ اين حوزه منصوب شد. در سال  1347 هـ ش به دبير كلي «جمعيت التوحيد» انتخاب شد و در دوره‌هاي بعد نيز تا سال 1359ش مجدداً ‌به اين سمت انتخاب گردید.

 حجت الاسلام دباغ شاهد مهمترين وقايع و رويدادهاي مربوط به مبارزات حضرت آيت الله شيخ محمد خالصي(زاده) در عراق بوده و در قسمتي از آنها نقش آفريني كرده است. ايشان در سال  1328  هـ ش ، يعني از روزهاي آغازين بازگشت آيت الله خالصي (زاده) از تبعيد 27 ساله ايران به عراق به اين عالم مبارز پيوست و همواره ملازم ايشان و به عنوان شاگرد نزديك و مبرّزشان بوده و مورد عنايت ويژه حضرتش قرار داشت. معظم له قسمتي از تأليفات خود از جمله رساله عمليه «الاسلام سبيل السعادة والسلام» وكتاب خاطرات سياسي «في سبيل الله» را بر ايشان املا نمود و در بسياري از مسافرتهاي داخليشان وی را بهمراه خود مي‌برد و چنین بود که علامه دباغ راه دشوار و پر خطر مبارزه را بر راه‌هاي هموار ديگر ترجيح داد. از جمله وقايعي كه ايشان در آنها نقش داشتند مقابله سرسخت ومسلحانه با حزب كمونيستي عراق بود. وي يكي از نیروهای مدافع ساختمان حوزه مدينه العلم امام خالصي در برابر حمله مسلحانه كمونيستها در تاريخ 14/5/1339 هـ ش بود كه منجر به شكست كمونيستهاي مهاجم شد. علامه دباغ دو بار براي مدت كوتاهي در دوره حكومت شاهنشاهي «فيصل دوم» بازداشت شد.

ایشان پس از رحلت استادش آيت الله خالصي (زاده)، به عنوان دستيار فرزندش امام جمعه كاظمين آيت الله شيخ محمد مهدي خالصي اداي وظيفه نمود.

در زمان تبعيد حضرت امام خميني (ره) به عراق و ورود معظم له به شهر كاظمين، آيت الله خالصي و حجت الاسلام دباغ به ملاقات ايشان شتافتند و در يك حركت كم سابقه به امام خمینی (ره)پيشنهاد اقامت در كاظمين و اداره حوزه مدينه العلم امام خالصي وامامت نمازهاي جمعه و جماعت در مسجد صفوي آستانه مقدس كاظمين را به ایشان پیشنهاد نمودند.

با سر كار آمدن حزب بعث، حجت الاسلام دباغ از هرگونه همكاري با اين حزب امتناع نمودو در پي آن از ايشان در سازمان امنيت عراق و نيز اداره پليس كاظمين بازجوئي شد و در سال 1359 ممنوع الخروج گرديد و ناچار شد در تابستان همان سال به صورت مخفيانه، عراق را به سوي كشور سوريه ترك گويد که در نتیجه به صورت غيابي محكوم به اعدام شد.

شيخ هاشم دباغ در سال  1360 هـ ش به جمهوري اسلامي ايران آمد و در تهران اقامت گزيد و در اين شهر فعاليتهاي فرهنگي خود را از طريق انتشار كتابهاي متعدد از سر گرفت. تأليفات ايشان علاوه بر انتشار در ايران به كشورهاي عربي، شمال افريقا، و تعدادي از كشورهاي اروپائي ارسال مي‌شد . تأليفاتشان به دليل خلاصه‌نويسي و روان نويسي مورد استقبال خوانندگان واقع مي‌شد و سهم به سزائي در آموزشهاي ديني واعتقادي مسلمانان آن كشورها داشت. كتابهاي ايشان عليرغم ممنوعيت ورود به عراق به صورت مخفيانه در آن كشور دست به دست مي گشت.

حجت الاسلام دباغ به پاس خدمات و زحمات استادش آيت الله العظم‍ی خالصي (زاده) كه هميشه خود را وامدار ايشان مي‌دانست اقدام به تأليف وانتشار چند اثر در مورد آن عالم مجاهد نمود. از سوي ديگر چندين اثر از تأليفات استادش را نيز تجديد چاپ نمود. به طور كلي بايد حجت الاسلام دباغ را احياگر شخصيت و انديشه‌هاي آيت الله خالصي زاده دانست.

شيخ هاشم دباغ يكي از مسئولين «جنبش اسلامي عراق» از بدو تأسيس اين جنبش در سال 1361 هـ ش در تهران بود. نظارت بر تأسيس و اداره فعاليتهاي «مركز اسناد امام خالصي» از سال 1372 هـ ش و مشاركت در تأسيس و برگزاري جلسات «دار التوحيد» براي حفظ وتلاوت قرآن الكريم در دولت آباد تهران قسمتي ديگر از فعاليتهاي ديني – فرهنگي آن مرحوم بود .

تأليفات

علامه دباغ داراي نزديك به 50 اثر شامل تأليف، تحقيق، تدوين، بازنگري و آماده سازي براي چاپ مي‌باشد. يكي از ويژگي‌هاي تأليفات ايشان سليس و روان نويسي بوده وجالب توجه اينكه ايشان روي هيچكدام از تأليفاتشان عبارت معروف «حقوق چاپ محفوظ است» را ننوشت. از جمله تأليفات ايشان:

الف) در عراق:

1- الجمعة والجماعة والجامع؛ بغداد 1350ش (احكام نماز جمعه وجماعت ومسجد).

2- الحج والعمرة والزيارة؛ 1351ش (مناسك واعمال حج وعمره وزيارت).

3- الصلاة عمود الدين؛ بغداد 1351ش، چاپ دوم 1352ش (آموزش نماز براي نوجوانان).

4- إسلامنا؛ بغداد 1355ش. (مسلمان واقعي كيست).

5- مع الله؛ بغداد 1355ش (در توحيد).

6- تعالَوا نتذكّر الآخرة؛ بغداد 1356ش، چاپ دوم 1357ش (يادآوري روز قيامت).

7- آيات الله في الآفاق والأنفس؛ بغداد 1358ش، چاپ دوم در همان سال (نشانه‌هاي عظمت خدا).

ب) تأليفات و تحقيقات ايشان در جمهوري اسلامي ايران:

1- آداب الجمعة والجماعة والجامع؛ تهران 1367ش (آداب نماز جمعه وجماعت وجامع).

2- الجمعة فريضة واجبة الى يوم القيامة؛ تهران 1367ش (احكام فريضه جمعه).

3- الشيعة الإمامية والتوحيد الخالص؛ تهران 1368ش، چاپ دوم 1369ش (توحيد خالص در مذهب تشيع).

4- البدر الطالع في سماء المختصر النافع؛ تهران 1369ش (چهل حديث در فقه).

5- الفائزون؛ تهران 1370ش (رستگاران).

6- آيات الله في الآفاق والانفس؛ چاپ سوم تهران 1370ش به همراه كتاب تعالوا نتذكر الآخرة.

7- اليهود؛ تهران 1371ش (يهود در قرآن).

8- الإسلام دين العقل والمنطق؛ تهران 1372ش (اسلام، دين عقل ومنطق است).

9- النجاة في الإقتصاد الإسلامي؛ تهران 1372ش (احكام اقتصادي دين اسلام).

10- حقيقة الشيعة والتشيّع؛ تهران 1377ش (حقيقت شيعيان ومذهب تشيع).

11- فضائل أهل البيت من كتب أهل السنة؛ تهران 1377ش (فضايل اهل بيت در احاديث اهل تسنن).

12- صفحات مشرقة من الجهاد الديني والسياسي لعلماء العراق / قسمت اول (الإمام المجاهد الشيخ محمد الخالصي)؛ تهران 1379ش (زندگينامه آيت الله العظمی شيخ محمد خالصي زاده).

13- الإسلام سبيل السعادة والسلام - تهران 1379ش (رساله عملي آيت الله خالصي زاده/ تحقيق واستخراج احاديث احكام فقهي).

14- مقدمة تفسير هدى وشفاء في حجّية القرآن ووجوب العمل بظاهره؛ تأليف آيت الله خالصي تهران 1379ش تدوين وبازنگري ترجمه.

15- المعارف المحمدية؛ تأليف آيت الله خالصي؛ إعداد تهران 1380ش (دروس در توحيد).

 16- جواهر الكَلِم وقصار الحِكَم؛ تهران 1380ش (سخنان گهربار 14 معصوم).

 17- إحياء الشريعة في مذهب الشيعة (قسم العقائد) تأليف آيت الله خالصي؛ تهران 1380ش/ تدوين (بخش عقايد رساله عملي آيت الله خالصي).

18- أسرار أحكام الشريعة (قبس من كتاب إحياء الشريعة الأجزاء 1-2-3) تأليف آيت الله خالصي؛ تدوين وتنظيم تهران 1380ش (بخش اسرار أحكام شرعي 3 جلد از رساله عملي آيت الله خالصي - تنظيم).

19- من ذا؟ تأليف آيت الله خالصي، تدوين وتنظيم تهران 1386ش (سياحت فكري وروايتهاي ظهور).

20- سُبُل الرشاد شرح وتفسير دعاء كميل؛ تدوين وبازنگري ترجمه عربي تهران 1386ش.

21- الحج والعمرة والزيارة؛ تأليف تهران 1386ش (مناسك حج وعمره).

22- بطل الاسلام الشهيد الامام الشيخ محمد مهدي الخالصي؛ تنظيم وآماده سازي - خاطرات آيت الله خالصي زاده در مورد پدرشان آيت الله شيخ مهدي خالصي (آخرين كار ايشان – آماده چاپ).

آثار و تصنيفات خطي:

1- الرجعية أين؟ (درباره حجاب چاپ آن در سال 1950 توسط رژيم بعث عراق ممنوع شد)

2- الشفاعة

3- ضجة حول المرأة (المرأة في الإسلام ما لها من حقوق وما  عليها من واجبات) (زنان در اسلام)

4- الوفاء بالعهد (نمايشنامه)

5- إنَ الله يحب التوابين (توبه)

6- تفسير آيات البلاغ (تفسير واژه‌هاي قرآن كريم)

7- ثورة الإمام الحسين دروس وعِبر (چاپ آن در سال 1950 توسط رژيم بعث عراق ممنوع شد). در تهران از سوي روزنامه (كيهان العربي) در چند شماره به چاپ رسيد.

8- حقيقة الإسلام وواقع المسلمين (نا تمام – حقيقت دين وروزگار مسلمانان)

9- فوائد الصوم (در مجله جمعية العلوم الدينية مدرسة إمام باقر شهر كربلاء به چاپ رسيد).

10- نماذج من خطب الإمام الشيخ محمد الخالصي (سخنرانيهاي آيت الله خالصي آماده چاپ است)

11- ترجمه عربي تفسير سورة الحجرات تأليف آيت الله خالصي (تنظيم وبازنگري)

12- الكشكول الصغير (كشكول)

13- التوحيد في القرآن الكريم (نا تمام – توحيد در قرآن)

14- الجزء الثاني من صفحات مشرقة عن حياة الإمام الشيخ محمد الخالصي (جلد دوم زندگينامه آيت الله خالصي زاده)

15- معاني آيات البلاغ ( معني واژه‌هاي قرآن كريم - مختصر) آماده چاپ است

16- تفسير سورة الحجرات تأليف شيخ محمد خالصي (تنظيم ترجمه عربي) 

17- حقيقة الحجاب في الإسلام تأليف شيخ محمد خالصي (تنظيم ترجمه عربي) 

18- تجديد تبويب الفقه الإسلامي (نوسازي فصل بندي فقه اسلامي).

ايشان علاوه بر تأليفات فوق، داراي تعداد زيادي از مقاله های منتشر شده در مطبوعات عربي بين المللي است. معظم له همچنين اقدام به ارسال نامه‌هاي فراواني براي مراجع، علما، ائمه جمعه ومسئولين در خصوص مبارزه با بدعتها وخرافات وموارد خلاف شرع كه موجب تفرقه بوده و يا بهانه به دست دشمنان اسلام مي دهند، ‌علاوه بر طرح و بررسي ديگر مواضيع روز جهان اسلام است. از جمله می‌توان به این موارد اشاره نمود : نامه به مسؤولين جمهوري اسلامي ايران،‌كنفرانس وحدت اسلامي تهران، شيخ الازهر مصر، و دو نامه براي پاپ ژان پل دوم و پاپ كنوني و رسانه هاي گروهي محلي وجهاني و حضور در كنفرانسهاي متعدد از جمله كنفرانس وحدت اسلامي وائمه جمعه وجماعت در تهران .

علامة شيخ هاشم دباغ پس از عمري پر بركت در ساعات آغازين روز سه شنبه 13 محرم الحرام 1429 ه ق دچار خونريزي مغزي شدند و در غروب روز يكشنبه 18 محرم الحرام 1429 مصادف با 7/11/1386 هجری شمسي در بيمارستان شهداي هفتم تير شهرري به سوي پروردگار خود شتافتند.

خدايش با محمد و آل محمد وشهداي اين ماه حرام محشور گرداند.